V stredu uplynulého týždňa sa odohral úspešný prvý pokus o štart najväčšej a najvýkonnejšej vesmírnej rakety súčasnosti – Falcon Heavy z dielne SpaceX. Firma patriaca vizionárovi Elonovi Muskovi má byť schopná vyniesť na nízku obežnú orbitu viac ako 60 ton nákladu. Keďže však ide o prvý skutočný let najvýkonnejšej vesmírnej rakety, rozhodol sa Elon pre o niečo netypickejší náklad.

Ak bude let úspešný, preletí Falcon Heavy najskôr okolo slnka a potom zamieri k Marsu. A ak pôjde všetko skutočne dobre, bude jednou z prvých vecí permanentne obiehajúcou Mars na jeho orbite niečo, čo by si asi málokto kedykoľvek predstavoval – auto. Vo vnútri vesmírnej rakety Falcon Heavy je totiž Elonov červený Tesla Roadster. Ak by ste potrebovali vyniesť do vesmíru s Falconom Heavy niečo komerčne, bude vás to stáť iba 90 miliónov USD.

Či bude štart rakety úspešný, bude možné sledovať už budúci utorok 6. februára 2018. Pre Falcon Heavy je pripravená odpaľovacia rampa 39A, vcelku symbolicky – z tejto odpaľovacej rampy v Kennedyho vesmírnom stredisku štartovala aj úspešná raketa Saturn V programu Apollo. Pôvodne sa štart rakety mal uskutočniť už koncom roku 2017, avšak kvôli technickým problémom bol štart odložený na začiatok 2018.

27 motorov typu Merlin 1D spojených pod jednou raketou vytvorí výkon cez 24 000 kN, čo je výkon, akoby ste spriahli 18 Boeingov 747 s plným výkonom. Inžinieri zo SpaceX pripravili animáciu, akoby mal (úspešný) štart rakety prebehnúť, bude to skutočne vyzerať takto hladko?